W naszej placówce oferujemy m.in.:

leczenie zębów mlecznych i stałych

leczenie kanałowe zębów mlecznych i stałych z niezakończonym rozwojem

usuwanie zębów

lakowanie i lakierowanie zębów

utrzymywacze przestrzeni

przywrócenie funkcji żucia po usunięciu zębów

protezki dziecięce

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

„Pierwsze wrażenie” to niewątpliwie klucz do postrzegania nowo poznanych osób, kształtuje się ono automatycznie w ciągu kilku sekund i zaważa na późniejszym postrzeganiu danej osoby. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pierwszej wizyty dziecka u stomatologa.
Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą może mieć bardzo duży wpływ na późniejsze nastawienie do leczenia  stomatologicznego.  I  o ile  pozytywne  nastawienie może  zaprocentować  bezstresowym, samodzielnym wchodzeniem naszej pociechy do gabinetu, o tyle negatywne skutki pierwszej wizyty mogą być jedną  z  przyczyn dentofobii.  Dzieci  bardzo  silnie przeżywają sytuacje trudne,  bardzo długo je pamiętają. Aby  uniknąć  takiej  sytuacji,  poniżej  znajdują się praktyczne wskazówki  dla rodziców,  które pomogą odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

PRZED WIZYTĄ, czyli co możemy zrobić w domu?

  • rozmowa z dzieckiem – koniecznie poinformuj dziecko gdzie i po co idzie np. do nowego znajomego, który sprawdzi czy ząbki są zdrowe. Opowiedz, czym się zajmuje stomatolog, jak pracuje, dlaczego trzeba trzymać otwartą buzię. Rozmawiaj z dzieckiem w prosty i spokojny sposób, tak jakbyś opowiadał/a o czymś normalnym.  Nastaw dziecko pozytywnie!
    Po co? Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, obrazowe opisy świetnie trafią do wyobraźni małego dziecka i skutecznie mogą obniżyć poziom odczuwanego strachu.
  • zabawa w dentystę – w domu, przy asyście np. mamy możecie leczyć zęby lalkom, misiom. Doskonałą zabawką może okazać się zestaw małego dentysty z ciastoliny.
  • gry edukacyjne – dla starszego dziecka godne polecenia są edukacyjne gry o leczeniu zębów np. www.ciufcia.pl, www.orbitek.pl, www.colgate.com
  • czytanie bajek – świetnym sposobem na oswojenie dziecka z sytuacją leczenia zębów jest czytanie bajek, w których ulubieni bohaterowie udają się właśnie do stomatologa np. „Kamyczek u dentysty”, „Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, „Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, „Mądra Zuzia idzie do dentysty”, czy „Ja chcę mojego zęba”. Rewelacyjnie sprawdzają się również bajki terapeutyczne „Rycerz i jego giermek” czy „Benio u dentysty” na www.bajki-zasypianki.pl   Po co? Dziecko poznaje nowe, nieznane wydarzenia w bezpiecznej sytuacji, z rodzicem, w domu, przy swoich ukochanych zabawkach i oswaja się z nimi, zaczyna rozumieć dlaczego dzieją się poszczególne czynności.
  • zakup elektrycznej szczoteczki do zębów
    Po co? Aby oswoić dziecko z dźwiękiem wiertła i sposobem działania narzędzi stomatologicznych
  • planowanie wizyty – jeżeli jest to możliwe zaplanuj wizytę dziecka na taką godzinę, kiedy ma potencjalnie najlepszy humor, jest wyspane i najedzone. Wyjedź kilka minut wcześniej, aby się nie spieszyć i nie denerwować.
    Po co? Pośpiech i chaos zwiększa napięcie i stres, co powoduje zwiększone odczuwanie bólu.
  • zabieranie dziecka do stomatologa jako obserwatora – naszego towarzysza lub przy okazji wizyty  kontrolnej starszego rodzeństwa
    Po co? Autorytet starszego rodzeństwa bądź rodzica zmniejszy obawy i zdopinguje dziecko
  • wizyta adaptacyjna – jeżeli jest to możliwe umów się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, gdzie będzie mogło oswoić się z gabinetem, narzędziami, stomatologiem. Po wizycie adaptacyjnej dziecko nie boi się już  odgłosu wiertła czy ssaka, nie jest też dla niego dziwne światło lampy do utwardzania wypełnień. Pozornie zwykła zabawa w gabinecie pracuje nad zaufaniem dziecka i oswojeniem lęku.

Podczas pierwszej wizyty u stomatologa dziecko nie powinno odczuwać BÓLU ZĘBA! Więc nie dopuść do sytuacji ,że idziesz z dzieckiem do dentysty dopiero wtedy gdy boli go ząb!

Próchnica

To przewlekła choroba bakteryjna zęba, która prowadzi do: demineralizacji – utraty wapnia, uszkodzenia tkanek – najpierw twardych (szkliwa, zębiny), potem miękkiej (miazgi). Nieleczona próchnica może spowodować nawet: utratę zęba, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka. Szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne, jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Regularne wizyty u dentysty powinny rozpoczynać się wcześnie. Poleca się nawet, by pierwsza wizyta miała miejsce po pojawieniu się pierwszych zębów, czyli  około pierwszego roku. Wówczas poza sprawdzeniem, czy rozwój twarzy i jamy ustnej postępuje w sposób prawidłowy, rodzice otrzymują wskazówki dotyczące diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych.

    Najważniejsze przyczyny próchnicy:

  • ilość i częstość spożywania  cukrów , także tych ukrytych np. w napojach
  • niedostateczna  higiena jamy ustnej

Próchnica jest najczęstszą przyczyną utraty zębów przez dzieci. Zęby mleczne mają  cieńsze szkliwo, więc próchnica szybciej dociera do głębszych partii zęba. Na zębie mlecznym może się ona pojawić już po jego wyrznięciu i doprowadzić z czasem do uszkodzenia zawiązków zębów stałych. Świeżo wyrżnięte zęby stałe nie są w pełni zmineralizowane i z tego względu są one bardziej podatne na próchnicę. U dzieci i młodzieży występują dwa rzuty rozwoju próchnicy: między 4. a 8. rokiem życia, a także 11. a 19

W jaki sposób szerzy się zakażenie? W jaki sposób bakterie próchnico twórcze są przekazywane dziecku?

Każdy  człowiek  posiada w jamie  ustnej  różny  poziom bakterii próchnico twórczych, bakterie te są przenoszone z  osoby  na osobę  za  pośrednictwem śliny  np.  przez korzystanie z tych samych sztućców, szklanek; do namnażania się i kolonizacji wymagają twardej powierzchni, jaką jest ząb, na którym tworzą zorganizowaną strukturę tzw.  płytkę nazębną  (płytką  bakteryjną).  Próchnica jest  chorobą  zakaźną, transmisyjną; przenoszona jest przez ślinę zazwyczaj od matki (70%), ale może być też przenoszona od ojca, rodzeństwa, opiekunki, dziadków.

W jaki sposób następuje zakażenie?


    Zakażenie następuje poprzez:

  • wkładanie przez dziecko palców do jamy ustnej matki i następne ich oblizywanie,
  • jedzenie tymi samymi sztućcami,
  • picie z tego samego naczynia,
  • dzielenie się napojami, pożywieniem,  lodami  itp.
  • oczyszczanie zabrudzonego smoczka po przez oblizywanie go przez opiekuna
  • całowanie dziecka w usta

ODŻYWIANIE A ROZWÓJ PRÓCHNICY U DZIECI

Dodatkowymi  czynnikami  wpływającymi  na  stan higieny  jamy  ustnej  są zbilansowana dieta i  regularne wizyty  kontrolne  u  stomatologa. Odżywianie wpływa nie tylko ogólnie na  cały  organizm,  ale i  na  stan uzębienia  warunkując prawidłową budowę zębów,  przyzębia, kości  szczęk ,  mięśni i narządu  żucia. Miejscowo zalegając na zębach stwarza dogodne warunki do rozwoju próchnicy.

Na co należy zwrócić uwagę w diecie dziecka?
Nade wszystko pamiętaj, że szczególnie szkodliwe dla zębów jest karmienie malucha słodkimi papkami lub podawanie do picia słodkich soków oraz podjadanie między głównymi posiłkami!!!    Słodycze i soki podawaj po  posiłku i  zaraz  umyj  dziecku zęby (ma to jeszcze  te zaletę,  że po  porządnym  obiadku malec nie pochłonie dużej ilości słodkości :).

Jeśli  karmisz  piersią,  pamiętaj, że mleko matki  tak  samo powoduje  próchnice, jak  inne produkty  z zawartością węglowodanów!


Ogranicz  częstość  spożywania słodkich przekąsek  i słodkich napojów,  nie przesładzaj pożywienia, bezpieczniejsze dla zębów jest zjedzenie jednorazowo słodyczy niż ich ciągłe „podjadanie”. Polecamy  wprowadzić sposób szwedzki – jedzenie przez dziecko słodyczy 1x w tygodniu np. w soboty. Przez cały tydzień dziecko zbiera słodycze do kolorowego pudełka i wybrany 1 dzień w tygodniu je zjada.

Zalecenia dietetyczne:
Zęby mleczne oraz nowo wyrznięte zęby stałe wymagają specjalnej opieki, ponieważ ich szkliwo jest  nie w pełni dojrzałe. Trzeba o nie szczególnie dbać zwracając uwagę na dokładne szczotkowanie oraz odpowiednią dietę bogatą w wapń, witaminy D, A, C, oraz fluor.

Należy również:

  • unikać częstej  konsumpcji  soków,  napojów  owocowych gazowanych i  niegazowanych zawierających cukier; bezpieczniejsze dla zębów jest ich picie przez słomkę,
  • nocą podawać dziecku tylko czysta wodę (bez cukru!),
  • zniechęcać do ssania twardych cukierków i lizania lizaków powodujących długi kontakt cukru z zębami,
  • ograniczać próchnicotwórcze pożywienie do czasu posiłków głównych,
  • promować „bezcukrowe” słodycze.